Публічні закупівлі, що регулюються відповідним законом та нормативно-правовими актами, мають починатися з оголошення тендера. Це процедура, яка передбачає подання заявки на закупівлю товарів, послуг чи робіт. В результаті серед виконавців на конкурентній основі обирається переможець на електронному аукціоні. Щоб працювати в такому форматі, необхідно ознайомитися з особливостями проведення тендерних закупівель та участі у торгах.
Перший крок для учасників – реєстрація на акредитованому майданчику, яку допомагає провести Українська універсальна біржа. Майданчик співпрацює з Прозорро понад 5 років та забезпечує зручний сервіс для кожного користувача.
Від чого залежить результативність участі у тендері
УУБ є офіційним акредитованим майданчиком системи Prozorro, яка створена для проведення державних закупівель. Обов’язковий елемент – оголошення тендерів та проведення аукціонів серед учасників.
Щоб обрати потрібний тендер, надати цінову пропозицію та укласти угоду, потрібно знати специфіку алгоритму публічних закупівель. На законодавчому рівні процедура регламентується постановами Кабміну та законом «Про державні закупівлі» в його останній редакції.
Як стартує тендерна процедура закупівель
Щоб розпочався аукціон, потрібно реалізувати декілька етапів.
- Замовник оголошує тендер. Інформація з’являється на всіх акредитованих майданчиках, її бачать підприємці та користувачі, що підписані на розсилку чи проглядають сервіс.
- Виконавці реєструються на зручному акредитованому майданчику УУБ та, користуючись пошуком по сайту, знаходять вигідні тендери.
- Після вивчення всіх умов виконавець має зібрати та відправити пакет документів, які вимагає замовник.
Законом визначено, що реєстрація учасників має відбуватися саме на майданчиках, акредитованих системою. Пряма реєстрація на Прозорро не передбачена.
Оголошення тендеру: яка інформація міститься в заявці
Замовник зацікавлений у тому, щоб надати максимально точні дані про товари, послуги чи виконання робіт, які плануються до закупівлі. Це значно спрощує подальшу роботу з виконавцями. У тендері прописуються всі характеристики товарів (якість, кількість, технічні особливості), обов’язкові вимоги, які висуваються виконавцям (наявність ліцензії, дозвіл на виконання робіт тощо). Також замовник відразу зазначає, як він буде оцінювати пропозиції. Зазвичай береться до уваги найменша ціна, термін виконання та інші умови.
При оголошенні тендеру публікується перелік документів, які має надати виконавець.
Аукціон: раунди та визначення переможця
Після реєстрації на сервісі Української універсальної біржі можна обирати тендер та надавати цінову пропозицію. Вона буде брати участь у першому раунді аукціону без розголошення найменування учасника. Лише після визначення переможця наприкінці третього раунду можна дізнатися, які саме компанії брали участь у тендері.
Крок зменшення вартості прописується в умовах тендеру. Учасники в кожному раунді мають зменшувати ціну на суму, яка буде перевищувати заданий крок.